Koty Syberyjskie

  • Miot A
    Miot A

Pochodzenie rasy syberyjskiej

 

Rasa syberyjska jest od dość niedawna rasą wyselekcjonowaną z natury. W latach 1986/87 w Moskwie i jeszcze wtedy w Leningradzie rozpoczęły działalność dwa kluby, w dokumentach których istnieją wzmianki o kotach w typie syberyjskim. Stało się to tak późno dlatego, że na drodze kociej karierze stanęła polityka. Władza panująca przez niemal cały XX wiek w ZSRR nie tolerowała żadnych burżuazyjnych fanaberii do których w czasach komunizmu zaliczano hodowlę zwierząt rasowych.

W Moskwie, na pierwszej wystawie w Bitce rozpoczęto starania o wyselekcjonowanie standardowych przedstawicieli rasy syberyjskiej. Następnie w latach 1987 i 1988 powstały pierwsze standardy nowej rasy. Na przełomie następnego roku koty o typowym wyglądzie syberyjskim pojawiały się coraz częściej na wystawach, na razie tylko w Rosji w klasie nowicjatu. W roku 1990 Radziecka Federacje Felinologiczna zatwierdziła pierwszy oficjalny standard rdzennej rosyjskiej rasy kotów syberyjskich i został wystawiony certyfikat o rejestracji rasy.

Rozpoczętej pracy hodowlanej nałożono twarde reguły: minimum ingerencji w genetykę, maksimum dbałości o to, aby "dzieło doskonałe" pozostało dokładnie takie, jakim stworzyła je Matka Natura. I trafiono w sedno. Naturalność syberyjczyków stała się ich atutem. W następnym roku pierwsi przedstawiciele rasy trafiają do USA, Niemiec, Polski i innych krajów, gdzie zdobywają uznanie. W 1990 roku Stowarzyszenie Felinologiczne Rosji wystawia 30 kotów rasy syberyjskiej z tytułem championa, dzięki czemu zostaje otwarta klasa kociąt. Trzy lata później w Niemczech rudy pręgowany tabby kocur wygrywa IS. Otrzymuje statuetkę Kociej Bogini. W 1994 roku pierwszy syberyjczyk został Championem Świata. W grudniu 1994 roku ustanowiono obecną wersję standardu rasy syberyjskiej. A w roku 1996 międzynarodowa organizacja TICA uznała rasę syberyjską. 31 maja 1997 roku w Helsinkach podczas zebrania FIFe hodowcy przedstawili najlepszą parę syberyjczyków i wówczas FIFe uznało rasę syberyjską i przyjęło standard, a oznacza to, że od tej pory koty syberyjskie mogą zdobywać tytuły FIFe.

Do Polski trafiły w roku 1998. Pierwszą kotką rodowodową w Polsce była czarna pręgowana tabby BAJRA ROŁAS sprowadzona przez panią Jolantę Sztykiel - Klonowską, która prowadziła hodowlę, z której pochodzi nasza pierwsza syberyjska koteczka IWIA z Baśni*Pl .
Koty syberyjskie z polskich hodowli zwyciężają na wystawach i odnoszą sukcesy na całym świecie, ku uciesze ich dumnych właścicieli i hodowców.

 

 

Koty syberyjskie - charakter

 

Są to koty pewne siebie i silne, obdarzone dużym temperamentem i bogatą osobowością. Pomimo swej siły charakteru jest doskonałym kompanem człowieka i innych kotów, a także psów i innych zwierząt domowych. Można wyłączyć z tego ptaszki, bo syberyjczyki są kotami łownymi. Jest przymilny, lubi pieszczoty, zabawy. To oaza spokoju, ale gdy ma chęć na igraszki staje się wulkanem energii. Fantastycznie polują na muchy!!! Zadziwiające są pozycje, w jakich się wyleguje. Czasem tylne łapki znajdują się tuż nad głową, a brzuszek po stronie ogonka. Nie możliwe? A jednak. Lubią, kiedy zajmujemy się nimi, ale nie są nachalne. Lubią uczestniczyć w zajęciach domowych. Nie zdziwcie się, kiedy zmywając naczynia wasza pociecha będzie siedziała na zlewie i zaglądała do niego spod waszych rąk. Nie mają natury niszczyciela, chociaż drapaki nie są jego ulubionym przedmiotem. Kiedy przytula się całym sobą można zapomnieć o wszystkich złych stronach życia. Bardzo "mruczalskie" pięknie grają nam kojąc nerwy.

Z 1000 Jezior*PL - Hodowla kotów syberyjskich Warszawa © 2012
CMS by Quick.Cms | Projekt i wykonanie strony: Disegno Studio | All rights reserved! 2013